Gyakori kérdések a DPF-fel kapcsolatban
2022.09.18 18:19:51
x219

1. Az izzítógyertya szimbólum villog. Miért? Mit kell tenni?

A dízel részecskeszűrő (DPF) regenerálása normál üzem közben nem fejeződött be, és mostanra elérte a maximális telítettségét, amelynél még épp regenerálható. A határérték a motor változattól és a gépjármű évjratától függ, de kb. 105% - 125% tartományba esik.

Mik a lehetséges okok?

a.) Gyakori rövid távú utazások, azaz magas koromterhelés, miközben a részecskeszűrő regenerálása nem történt meg, mert
a szükséges feltételek nem teljesültek (ezeket lásd később). 

b.) Többször egymás után elindult, de megszakadt a regenerálás, vagyis regenerálás közben a motor leállt. Lényegében ez is a rövid távú utazásokkal függ össze, ahol a regeneráció elindult, mert a feltételek teljesültek, de nem tudott végbemenni.

Fontos: Ha bármelyik fenti okból a DPF visszajelző aktív, a motort nem ajánlott leállítani, mindaddig kell vezetni, amíg a visszajelző lámpa ki nem alszik! (Ha a DPF regenerálása sikeresen befejeződött, a DPF visszajelző ételemszerűen kialszik.)

Megjegyzések:

- A DPF szűrő kézi tisztítása vagy cseréje után a regenerálást az autó gyakrabban hajtja végre (2-3 alkalommal az első 1000 km-en), hogy pontosan meg tudja állapítani a DPF terhelhetőségét. Ez az alapja a DPF koromterhelésének pontos kiszámításának.

- Általános jótanács, hogy ne végezzen ún. "szerviz regenerálást", vagyis diagnosztikai műszerrel indított regenerálást, ha a DPF visszajelző nem ég, illetve nem áll fent 55-ös hibakód!

2. Milyen feltételek szükségesek a részecskeszűrő regenerációjának megkezdéséhez?

A regeneráció megkezdéséhez a következő feltételeknek kell teljesülniük:

a.) A motor indítás óta eltelt idő nagyobb, mint 2 perc
b.) A számított telítettség nagyobb, mint 80%
c.) A hűtőfolyadék hőmérséklete legalább 70°C legalább 2 perce
d.) Nincsenek DPF-fel kapcsolatos hibák a rendszerben tárolva
e.) Bizonyos esetekben egy meghatározott sebességi küszöböt is át kell lépni (pl. 80%-100%-os terhelésnél, egyszeri 100 km/h). Ha a számított telítettség100% felett van, akkor nem szükséges a sebességhatár elérése.

3. Milyen feltételek mellett szakad meg a regeneráció?

Természetes módon akkor, ha a regeneráció sikeresen befejeződött; illetve ha

a.) Az ECU elérte a maximális regenrálási időt és nem tudta befejezni (kb. 20-25 perc)
b.) Ha a motort leállították
c.) Ha a motort hosszú ideig (5-10 percig) üresjáratban hagyják
d.) Ha a kipufogógáz hőmérséklet-érzékelője min. 1000°C-ot érzékel
e.) Ha a regeneráció során a motor üzem szempontjából fontos alkatrészeken (pl. befecskendező/szívórendszer) hiba keletkezik.

Ha a regeneráció elkezdődött, de megszakadt, mielőtt a telítettség 50% alá esett volna, a következő indításkor az izzítógyertya lámpa villogni fog és a regeneráció újrakezdődik, amint az üzemi feltételek teljesülnek.

4. Szervizregenerálás (diagnosztikai műszerrel indított regenerálás) után a diagnosztika 70%-os, vagy 78%-os aktuális terhelési állapotot mutat. Ez miért van?

Ez a jelenség 1.3, 1.6, 1.9, 2.0 literes motorknál fordulhat elő. A statikus regeneráció hatékonysága kisebb, mint a dinamikus (forgalomban történő) regenerációé. Azért veszi fel ezt az értéket (70-78%) az ECU, hogy a dinamikus regeneráció a lehető leghamarabb (amikor a szükséges feltételek teljesülnek) elinduljon. Ebből értelemszerűen következik, hogy a statikus regeneráció csak ideiglenes megoldást nyújt.

Megjegyzés: Az 1.7-es dízelmotorok statikus regeneráció után a 32%-os telítettségi értéket jegyzik be.

5. A DPF diagnosztikával kiolvasott számított telítettség alacsony, mégis ég a Check Engine és az ECU a DPF eltömődésére utaló hibaüzenetet tárol. Miért?

Ilyen hiba általában a levegő-ellátásban részt vevő alkatrészek tömítetlenségéből adódik. Gyakori, hogy a töltőlevegő-csőben vagy a töltőlevegő-hűtőben szakadás, rés keletkezettA tömítetlenség miatt, amellyel az ECU koromterhelési modellje nem számol, a motor több füstöt bocsát ki, ha a turbónyomás egy meghatározott küszöb alatt marad. A megnövekedett füstkibocsátás eltömítheti a DPF-et.

Előfordulhat, hogy a (részben) nyitott EGR-szelep miatt bekövetkező extra koromkibocsátás miatt alakul ki a fenti állapot.

Ha a motort tuningolták, szintén több füstöt bocsáthat ki, mint a koromterhelési modellben számított. Ez is a DPF eltömődését  eredményezheti anélkül, hogy a motorvezérlő jelezni tudná a vezetőnek.

6. Mennyi ideig tart a teljes regeneráció?

a.) A legkedvezőbb esetben, állandó körülmények között (amikor a regenerációhoz szükséges kipufogógáz-hőmérséklet mindig a kívánt érték fölött van, tipikusan autópálya-tempónál) az átlag regenerálási idő 10 perc.

b.) A jármű egyéb körülményei, mint például a hosszú lejtmenetek, az alacsony terhelési tartományban való gyakori vezetés (városi vezetés, alapjárat) miatt a kipufogógáz hőmérséklete lecsökken. Ha a regeneráció indításának feltételei teljesültek, a maximális aktív regenerálási idő 20 - 25 perc (motortípustól függ). Ha ezen időszakon belül nem lehetséges a teljes regeneráció, a regeneráció
megszakad.

7. Hogyan befolyásolja a regeneráció az olaj élettartamát?

Minden regeneráláskor vagy regenerálási kísérletkor a motorvezérlő (ECU) bizonyos mennyiségű dízel üzemanyagot fecskendez a motorolajba, ami csökkenti az olaj élettartamát. Ha a műszercsoportban kigyullad az "INSP" visszajelző, akkor a motorolaj aránya túl kevés, és ki kell cserélni. Ennek elmulasztása károsítja a motort.

8. Fontos-e a DPF érzékelő a regenerálási eljáráshoz?

A regeneráció elindítása a motorvezérlő koromterhelési modelljén, vagyis számításon alapul. A DPF érzékelő pusztán diagnosztikai funkciót lát el a DPF ellennyomásának ellenőrzésére.
Ez alól kivételt képeznek az Antara, Captiva, Z20DTx; ezeken a modelleken a DPF érzékelő részt vesz a regeneráció kiváltásában.

9. Megváltozik-e a koromterhelési érték az akkumulátor leválasztásakor?

Az akkumulátor cserének nincs semmilyen hatása az ECU-ban tárolt koromterhelési értékre.

(A fenti cikk a GM/Opel Field Remedy: 2341 utasítása alapján készült.)

Hozzászólások
  • Nem teljesen pontos a megfogalmazás, nem a motorolajba, hanem a motorba fecskendez ilyenkor többlet üzemanyagot, ebből mind ilyenkor nem tud elégni, mivel az üzemanyag lényegesen hígabb értelem szerűen, mint a motorolaj, ezért az le tud folyni a dugattyú lehúzógyűrűk mellett így hígul a motorolaj és nőhet a szint. Mindez persze akkor fordul elő, ha sokszor nincs lehetősége végigcsinálni a regenerálást, ha a motor rendben működik és rendben lefut a regenerálás akkor úgymond kiég ez a többlet az olajból és gondot nem okoz. De emiatt különösen fontos a jó minőségű olaj és a 10 ezrenkénti olajcsere. 

    2024.06.01 16:51:31
  • A motorolajba dízel üzemanyagot? (a 7. pontban)

    2024.06.01 14:12:51
Online tagok
  • Jelenleg nincs online tagunk!
Hirdetés
Opel Műhely a Facebook-on