X12sz olajnyomás probléma megint


Sziasztok!

Ismételten olajnyomás probléma...
Az autó opel corsa b 97-es, X12sz motorkódú, óra szerint 200.540 km-el.
Az autón olajcserét hajtottunk végre. Az új olaj Q8 excel 5w40, olajszűrő Bosch. Előtte Total Quartz 10w40 volt benne, hogy hidegen jobb kenése legyen, azért raktunk most bele 5w40-et. Olajteknő tömítést is cseréltünk, hát volt olajsár mint ne mondjak, látszott hogy az olajcsere periódusokat nem mindig tartották be, bár láttunk már csúnyábbat is. Olajteknőt megtisztogattuk, és az új parafa tömítéssel felraktuk. Indítás után minden jó, aztán ahogy bemelegedett kigyulladt az olajnyomás lámpa...Cseréltünk olajnyomás kapcsoló gombát, azzal is ugyan úgy csinálta. Mértünk olajnyomást: hidegen 3,5 bar, melegen 1,7 bar alapjáraton, de ez most relatív, mert álló helyzetben melegedett be, lehet az olaj még nem volt üzemi hőmérsékleten. Amúgy könyv szerint üzem meleg motornál alapjáraton 1,5 bar ami elfogadható. Megnéztük az olajnyomás szabályzó szelepet, nem volt megragadva viszont vannak rajta berágódás nyomok. Ha jól tudom az olajszivattyú háza alumínium öntvény, a szabályzó szelep dugattyúja pedig acél. Tehát ha a szabályzó szelep megkopott, lehet a háza már ki is kopott, esetleg ott is elmehet a nyomás, bár mérő óra szerint meg jónak kéne lennie... Esetleg kontakt hibás lenne az olajnyomás kapcsoló a műszerfalon?? de akkor miért csak melegen csinálja, hidegen egyáltalán nem. Esetleg felszívhat valami koszt a szivattyú?? Most ott tartunk, hogy lebontjuk az olajszivattyút hátha látunk valamit, megnézzük a főtengely csapágyakat. Esetleg valakinek valami ötlet, tapasztalat? Ha nem muszáj nem bontjuk szét a fél motort. Még egy érdekesség, ha miután kigyulladt az olajnyomás lámpa és leállítom, majd pár perc múlva újra beindítom nem világít egy darabig az olajnyomás lámpa, sőt valamikor újra el kell vele indulni, hogy előjöjjön a hiba.
Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikerült.
Előre is köszönöm a válaszokat!
Hozzászóláshoz be kell jelentkezned!
Hozzászólások

sztomi19872015.07.07 20:26:01 Sziasztok!

Köszi az infót!
Hengerfejet kivéve mindent átnéztünk és ami olyan volt kitisztítottuk.
kecsab2015.07.07 10:34:46 Még egy pár mondat:

A hazai klimatikus viszonyok mellett, az átlagos, 4-5 évesnél idősebb motor számára egy 10W-40-es viszkozitású motorolaj optimális megoldásnak számít. Műszakilag jobb, de drágább megoldás ha a téli viszkozitás alacsonyabb (5W vagy 0W), ugyanis ezek télen jobb teljesítményt nyújtanak. Az üzemanyag-fogyasztásra jótékony hatással lehet a melegoldali viszkozitás csökkentése, azaz 40 helyett, 30, vagy ritka esetekben 20. Ahhoz, hogy 40-nél lejjebb menjünk az is kell, hogy ne legyen olajfogyasztás, mert ez a viszkozitás csökkentésével várhatóan nőni fog. Ha kifejezetten sportosan, azaz magas fordulatszámon vezetünk, akkor szétnézhetünk az 50-es vagy akár a 60-as tartományban is.

Személygépkocsik esetében azonban ma már általában nem optimális választás a 15W-40-es vagy a 20W-50-es viszkozitás, mert ezek télen kevésbé védenek, mint pl. egy 10W40-es olaj. Bár a 15W-s olajok elvileg -15 fokig, a 20W-s olajok pedig -5 fokig használhatóak (vigyázat: a SAE J 300 táblázat nem azt mutatja meg, hogy hány fokig használható az olaj!), a gyakorlatban bármilyen téli hőmérsékleten lassabban indul be a keringésük mint alacsonyabb viszkozitású társaiké, így a motor hosszabb ideig jár kenés nélkül. Régen, amikor a 10W40-es olajok még prémium terméknek számítottak, akkor egyszerű gazdaságossági okokból voltak népszerűbbek ezek a magasabb viszkozitású olajok. Ma már a 10W40 az alap, és ezek az olajok alig kerülnek többe, mint a magasabb viszkozitású elődeik.


kecsab2015.07.07 10:31:32 A W betű előtti szám a téli (hideg), az utáni szám pedig a nyári viszkozitást jelöli. Természetesen egy 30 és egy 40 besorolású olaj másképp fog viselkedni üzemmeleg állapotban, de nem ez a döntő, hanem a hideg állapota, mert ott jelentősebb eltérések jelentkeznek.
Ami a viszkozitásnál is fontosabb, az a motorolaj teljesítményszintje:


A kenőanyagok teljesítményszint-vizsgálata valós körülmények közötti próbatételt jelent. Meg kell különböztetnünk típusvizsgálatokat - ahol egy-egy autógyár egy-egy konkrét motortípusán végeznek vizsgálatot - és referencia-vizsgálatokat, ahol egy bizonyos referenciamotoron végeznek méréseket. Ez utóbbi a legtöbb szériamotor esetében elfogadott, költségkímélőbb eljárás. A speciális motorkonstrukciók csekély számától eltekintve az autógyárak elfogadják ezen referencia-vizsgálatokat, hiszen a legtöbb motor belsejében ugyanazon fizikai és kémiai folyamatok zajlanak, nincs kenéstechnikai kihatása annak, hogy a dugattyú, vagy a motorblokk hol készült.
Davee2015.07.07 09:03:07 Valójában az olaj típustól függően másképp viselkedik kissé melegen, a meghatározás szerint 100 °C-on. Ezt jelöli a W utáni szám:


kecsab2015.07.06 22:53:22 Nem kekeckedés senkivel, csak szeretném hogy rendbe tegyük, mert mindenki mást gondol erről, pedig egyszerű:
a különböző viszkozitásnak csak a kenőolaj hideg állapotában jelentősége. Melegen minden motorolaj (téli, vagy nyári) hasonlóan viselkedik.
Tomi, örülök, hogy az olajsarat sikerült felfedezni és megtisztítani a szivattyút. A karterteknőt, szelepfedelet, benne a kartergáz-szűrőt és a kartergáz-elvezető csöveket is kimostátok? Gyanítom, hogy a fojtószelepházba is jutott belőle. Érdemes végigtakarítani. A hengerfejet is érdemes megnézni.